Моя сім’я – Армія

Моєму доброму товаришу, прототипу героя цієї історії

Коли масивна металева брама військової частини у Старичах закрилася за моєю спиною, я нарешті відчув себе в дома. Кілька місяців валандання та переконування військових комісарів. Купа довідок, характеристик, дипломів і відзнак. І я таки в армії.

Мені – новоспеченому контрактнику, у свої 29 років, насправді було страшно. Як для людини, що не служила строкової військової служби – усі ці розповіді про нестатутні відносини – “дідівщину”, знущання, як фізичні, так і моральні, додавали особливого шарму.

Однак я свій вибір зробив.

У мене було два кардинальних варіанти. Коли в нашій країні почалася війна, я бачив лише два виходи із ситуації.

Перший – забити на весь свій патріотизм, виїхати за кордон. Мій давній друг вже кілька років живе в Берліні, хата, діти, робота і так далі. Не раз мене кликав до себе.

Ну і другий варіант – продовжувати бути активним та корисним для України. Я вибрав другий.

Я на той час добре заробляв, продаючи квартири у ріелторській конторі. Але бачучи усю цю корупцію в країні, а ще й російську агресію я зрозумів – майбутнє держави за Збройними Силами.

Лише армія, боронячи країну від зовнішнього ворога, може залишити нам незалежність.

Якщо відверто – мої співробітники із мене сміялися. У далекому від боїв, затишному Львові, із високими навіть як для столиці зарплатами, мої колеги не надто переймалися тим, як це все буде далі.

Але мені хотілося відчувати якусь стабільність і впевненість у завтрашньому дні. І переконаність, що лише військо зможе мені це дати, переважила затишний офіс та доларову зарплату.

З іншого боку – усі останні роки я був самотнім. Реально – мені було одиноко. Не те, щоб я якийсь там депресивний пацан, але завжди хотілося такого домашнього затишку. Відчувати за когось відповідальність, та й натомість мати надійне плече.

Забігаючи наперед – вже в Старичах, у 184-ому Навчальному Центрі,  за чотири місяці “курсу молодого бійця”, я отримав аж тридцять! братиків.

Без дитинства

Я ніколи себе не уявляв військовим. Адже любив свободу та незалежність. Армія для мене уявлялася підпорядкуванням волі, обмеженням дій та вибору. А я із раннього дитинства був самостійним.

Хоча –  дитинства, як такого в мене не було. У сім років батько розійшовся із матір’ю, і ми з братом-близнюком Володимиром поперемінно жили то тут то там.

Спочатку з батьком. Великий особняк. Затишний сад. І це неподалік центру Львова. Усе б нічого  –  та нова дружина батька і її двоє дітей додавали особливого шарму нашим дитячим рокам. Вікторія, звали, так би мовити “мачуху”, систематично витягувала з батька гроші аби влаштувати своїм дітям гарне життя.

Численні репетитори, англійська, великий теніс і поїздки на море. Це все було для них. Ми ж із братом фінансувалися по залишковому варіанті.

Згодом двоє дітей Вікторії вступили на престижні факультети університету Франка, у свій перший навчальний рік їздили на пари на нових авто.

Як не як, а мій батько добре заробляв, був одним із найвідоміших хірургів України, його постійно запрошували оперувати за кордон.

Ми ж із братом, нажаль за всім цим благополуччям могли тільки спостерігати – як у кінофільмах.

У третьому класі до нас у школу прийшов Андрій. Він мав виступи в актовому залі, йому було 24, хлопець із Пласту і агітував школярів вступати в цю організацію.

Це були дев’яності, перші роки незалежності, націоналістичні організації – були модними. Ми й записалися.

Їздили на вишколи в Брюховицький ліс, вчилися ставити намети, розпалювати вогнища, орієнтування на місцевості і всяке таке.

Перша наша із братом присяга на вірність Україні – була в Пласті – урочисто – в 11 років.

Вже у тому віці мені дуже подобалися камуфляжі, берци, усі ті військово-патріотичні пісні УПА.

Тоді ми з братом і вирішили – стати військовими. Сміялися, як в’їдемо на “красную площадь”  на танку із синьо-жовтим прапором.

Після дев’ятого класу – ми переїхали до мами. Вона була інженером, із двома вищими освітами, заробляла так собі. Але відразу сказала – мовляв, хлопці, живіть собі самостійно. Ну, малося на увазі, власним коштом.

Нам із братом не залишалося нічого, як піти на будову. Ми перейшли до вечірньої школи, а вдень тягали цеглу та бетонні плити.

Одного разу, у мене не було зовсім грошей на дорогу – у той день мала бути зарплата. Попросив у мами. Там якісь кілька гривень. Увечері віддам.

Було образливо – грошей мама не дала. Мовляв, твої проблеми.

Готували їжу ми із братом також окремо – мама жила своїм життям.

Одним словом, і дитинство, і юність, і молодість – були в одні ворота.

Брат іде в армію

У вісімнадцять наші шляхи із братом розійшлися – він пішов на строкову службу.

Ще до того, ми трохи тусувалися в одній патріотичній організації. Там пікетування різні, бійки. У одній з них я отримав травму голови, зашивали двічі – перший раз якось не вдало вийшло.

Тож у військкоматі мене забракували.

Мені було соромно – перед братом, пластунами, друзями-націоналістами.

Відверто, то я навіть перший – і останній раз у своєму житті пробував дати хабара – як сьогодні пам’ятаю, 600 гривень.

Це був 2003 рік – я стільки заробляв на будові за два місяці. Важкої роботи. Я приніс ті гроші майору Полякову – мол, товаришу, візьміть на “срочну” службу.

Одним словом, пройшов я ще після цього, обстеження у психіатра, і наркологічному диспансері, майор мене послав – нам калік не треба, так що залишайся ти із травмованою головою та своїми грошима на “гражданці”.

На перших порах брат писав довгі листи – уся ця романтика військова, там приказки, афоризми. Пісні різні, віршики. Потім, ми посварилися – він назвав мене “тряпкою”, і що “закосив” від армії.

Брат відслужив, потім пішов на “контракт”. Згодом трохи жив то у Києві, то у Польщі – коли почалася війна, був мобілізований, стояв під Донецьком, зараз знову за кордоном. Після тієї сварки, ми так і не відновили стосунки та перестали спілкуватися.

Одним словом, я залишився зовсім один.

Армійська романтика

Увесь Євромайдан я провів у Києві.

Почалася війна. Я знову захотів у армію.

І це вже була інша ситуація. У порівнянні із попередніми роками і моїми прагненнями стати військовим – уже реально стріляли, гинули люди. Усі ці села, що стояли навколішки, проводжаючи полеглих в боях.

Не знаю, що там сталося за ті роки із моєю травмою, але медкомісії визнали мене придатним. Я підписав контракт.

І по Йордану 2017-ого за мною закрилася масивна металева брама військової частини у Старичах.

Ця морозна днина раз по раз спливала перед моїми очима наступні місяці.

І в нарядах, і на стрільбах, і в бойовій частині, і в окопі на Донеччині, і в спаленому до тла селі під Попасною.

І жодного разу я не пошкодував за свій вибір.

Перший ранковий підйом о четвертій ранку. Я спав на верху (“на пальмі”), під мною – новий військовий друг Міша.

— Ми мотивовані високими почуттями, – любив він повторювати. – Адже підписати контракт та добровільно піти служити в армію в країні, де точиться війна – без високих почуттів просто нереально.

Міша мав сім’ю, двох дітей, гарну роботу, каже, що в один момент його все задовбало: оці постійні новини про корумпованих чиновників і можновладців, ті розкрадання на тендерах, і продажні депутати. Він задумався – а яке майбутнє чекає моїх дітей?

Каже, не захотів, щоб вони жили в такій країні. Ну й пішов до війська.

Як і я, покладає на нього єдину надію. На зміни, та майбутнє в країні.

У Старичах, за лічені дні ми усі поріднилися.

Ні, звісно траплялися конфлікти, там непорозуміння різні. Але ми усі були тут, із думкою, що невдовзі потрапимо туди, на Схід, боронити країну та захищати народ.

Цей такий момент розуміння побратимства, якось по особливому об’єднував.

Але до бойових позицій було ще, ой як далеко.

Натомість, попереду мене чекав КМБ – “курс молодого бійця”.

Мій перший командир взводу – молодший сержант Андрюха – був високим і педантичним блондином. Під його наглядом, я десятки разів перестеляв ліжко, а ще до цього – стройовий огляд, порядок дня. Одним словом, ми здружилися.

Перший наряд по роті  – я був днєвальним – не всипаний і злий – перемивав і перемивав туалети. Але якось пережив.

У Старичах мене прозвали “Юристом”. Хоча у мене за плечима на той час – лише вечірня школа, але на гражданці я трохи встиг позайматися право захистом.

Після Євромайдану, я десь зо три роки, паралельно з купівлею-продажем квартир, доклався до діяльності однієї львівської правозахисної організації.

Ночами сидів і студіював Кодекси та Закони, вдень ходив на суди, по дорученнях представляв інтереси людей. До нас зверталися здебільшого ті, хто не мали грошей на адвокатів. А ми відстоювали їхні інтереси задарма.

За той час я стикався із багатьма держслужбовцями, працівниками судів та правоохоронцями. І найбільше нервувала ота їх бюрократія. Це єдине бажання – знайти підстави та приводи, аби прогнати людину, і не виконувати свої обов’язки.

Натомість, коли я опинився у лавах Збройних Сил, я побачив зовсім протилежне ставлення. В армії набагато краще поставлене питання вирішення проблем підлеглих. Адже якщо щось трапляється у солдатів – це “зальот” для командира. Відповідно, вони намагаються цього не допускати. Тому є і порозуміння, і зв’язок солдатів та командира.

Напевне, мені дуже допоміг досвід мого брата. Ті кілька недовгих годин, які ми із ним бачилися, коли він повернувся із АТО, Володимир наполягав, що є багато моментів і випадків, які потрібно стерпіти у взаємовідносинах із командиром.

-Ти мусиш стерпіти, бо на тому командирі висить відповідальність за вас усіх, – казав брат.

Дні в учебці

В частині я багато чого для себе здобув.

Напевне, спершу із чим стикнувся – так це дисципліна.  У цивільному житті я не знав, що це таке. І навіть банальна – дисципліна харчування. Армія ж заставляє слідкувати за собою, не тільки за фізичним, а й за моральним станом.

У неповних тридцять я почав задумуватися про духовність. Щонеділі в частині ходив на Службу Божу. Складно буде повірити, але у нас в Старичах по неділях проводили й концерти.

Ходив я і в тренажерний зал. Чого – нормально – качалка і безкоштовно. Намовив мене тягати залізо Сергій, із Запоріжжя. Він говорив російською і надто дратувався від мого галицького діалекту.

Я ж натомість, його спеціально підколював – оці всі “мешти, пляцки, кобіти, файно”.

Сергію, як і мені, кілька годин свистіло у вухах, після наших перших стрільб із АК 74.

Від нього я дізнався і про другу валюту в нашій частині – “багєти”. Батони з сосискою. Під кінець чотиримісячного курсу ми спорили між солдатами на багети, хто краще відстріляється.

Із стрільбами – то окрема тема. Командири були на них просто завернутими. Нас десятки разів запитували чи ми все добре зрозуміли, повторювали, пере повторювали, втовкмачували ті технічні характеристики видів озброєнь. Я ночами то все зубрив – командири вимагали – мовляв, врятує вам життя.

Але найбільше мені подобалося, що люди, які вчили мене “життя” були не кімнатними теоретиками. Кожен із командирів – бойовий офіцер.

От мій командир роти – виходив з Іловайська і Дебальцево. Він десятки хвилин міг стріляти з автомата однією рукою, і вчив нас таким “рембовським” трюкам.

Ми його називали “Шеф”. Патріотизму – за десятьох.

У відносинах із ним зрозумів, що найбільше мотивує солдат на службі. Харизма і репутація бойового командира.

Напевне, складно буде повірити, але інший командир любив поезію. Просто зачитувався. Казав – допомагало в АТО.

Він міг сидіти у “Світлиці” (кімната дозвілля) і годинами цитувати Т.Шевченка, І.Франка, Л.Костенко. Ці рядки “ледача доля одурила”, “народе мій замучений”, “чи пожалів, чи вдячен був Пілату” – наш командир міг годинами цитувати. І якось зовсім не в’язалося воно із тими анекдотами, про відсутність інтелекту в армії, які на гражданці часто любили розповідати мої співробітники.

Звісно був у нас і свій специфічний сленг, приказки, там різна військова, так би мовити романтика.

“Ротний – тато, старшина – мама”, чи “є неділя, а є воскрісєніє ”(робоча неділя).

Найбільше ж ми не любили “ПХД” – “пі…ь хорошему дню” – це коли був господарський день, оці всі чистки і прибирання казарм.

Ну і святе для нас – то “балабаси”. Так ми називали солодощі, кока-колу, халву.

Час йшов, ми рахували дні до відправки в бойові бригади, сперечалися хто першим “візьме Путіна в плєн”.

День відправки –  це дійсно було сентиментально. Нас вишикували увечері на плацу, зачитали наказ командира ОК Захід. Плакали усі. І командири.

За тих 4.5 місяці ми дійсно здружилися. Ми просили один в одного вибачення за якісь конфузи в минулому, пробачали і мирилися.

Бойова бригада

Вранці в частину приїхав автобус їдкого яскраво червоного кольору. На всю округу з нього лунала пісня Дзідзя “Я їду, їду, їду”. Рижий прапор-водій, весело реготав – “заскакуйте, чуваки, їдемо додому”.

Так я опинився в 24-ій бригаді в Яворові. Якщо так наводити повну назву – 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила у складі оперативного командування “Захід” Збройних сил України.

Велика, чиста і… безлюдна. То була вечірня пора, тихо пусто, всі на своїх місцях зайняті своїми справами, несуть наряди.

Я собі сказав – “це моє”.

Мій новий командир, чолов’яга під сорок, більше двох років з перервами провів в АТО, мав поранення і позивний “Батя”.

У цілій частині я жодного разу не чув погано слова за нього. Ми зверталися до нього із особистими проблемами, позичали гроші! “Батя” сприяв у вирішенні проблем, надавав юридичну допомогу.

Для нас він був зразком справжнього лідера. І зразок для наслідування. А ще він психологом. Оці його постійні “ви патріоти; тільки патріоти йдуть в армію; найбільші патріоти – то військові” – неабияк піднімали наш бойовий дух.

У 24-ій я познайомився з Петром. Веселий хлопець, часто телефонував дружині і бажав щовечора “добраніч” маленькій донечці. Я з ним ще двічі пересікався потому – спочатку в АТО, де я його обіграв на шашковому турнірі.

Ну і другий раз – коли його проводили в останній шлях. Пів року тому – в селі на Львівщині. Петра “дістав” снайпер в районі Горлівки. Його мрія звільнити Крим поки залишилася не здійсненною.

За місяць довели наказ –  я в списках на ешелон на Схід. Автобус-залізнична станція – вагон-дорога.

Їхали понад три доби. З наближенням до Донецької області люди ставали все більш мовчазними, і частіше дивилися у вікно. Хтось намагався заснути, хтось ділився із іншими чим мав.

Спалені села

Я заступив на свою першу позицію під Попасною на Луганщині. Ліс, болото, густа-густа темна ніч. Не видно було навіть своєї ноги.

І це відчуття пальця на запобіжнику автомата, коли чуєш ритм свого дихання.

То була неділя, почало світати, десь співала пташка – але якось так затяжно-тужно. Наче відчувала, що навколо війна.

Села без світла, обстріляні артилерією згорілі хати, дитячі майданчики, що заросли бурянами, погнилі абрикоси на деревах.

А ще, у перші дні, здивували атошні собаки – невід’ємна частина наших підрозділів. Інколи здавалося, що вони краще розуміють команди ніж солдати.

Я пригадую, як наша вівчарка завивала у зеленій шестірці під пісню “Вона” Чубая, коли ми гнали на повній швидкості селом прилеглим до сірої зони.

Я, водій “Шумахер”, вівчарка та мій “покемон” – кулемет ПКМ.

По вечорах, у лісі, командир любив пофілософствувати на тему переваг вищої освіти, і кар’єрних можливостей для офіцера. Врешті, за пару місяців він загітував мене вступати, дав характеристику, поставив резолюцію на рапорті.

Я повернувся у Львів. Армія в чергове дала мені нову можливість – здійснилася моя мрія, і я за пільгою вступив на заочне навчання. Відбув сесію, кілька днів відпочину – і знову на Схід.

Цього разу – Донецька область, Торезький район.

В ешелонах туди, я зустрів своє тридцятиріччя. Торт, на пластиковій кришці, куплений на збитій із дошок залізничній станції, був найсмачнішим у моєму житті.

Сафарі, баня і волонтери

Перша позиція – перший постріл ворожого РПГ – падіння в окоп – якісь миті секунди.

Я здружився із “Снайпером”. Він пройшов мобілізацію 14-ого, 29 блокпост на Луганщині, аеропорт.

Разом із ним ми влаштовували “сафірі” на сєпарські дрони.

Коли точилися бої, як бальзам на душу було слухати хвилю ворога:

– Что я здесь делаю, Укропы с американцами идут вперед. Нас всех накроют, – перекривляв їх “Морпєх”.

Він у нас був кухарем, і досить не погано готував. Складно повірити, але двічі навіть був шашлик. Їжі було вдосталь, лише от з молочними продуктами був “напряг” – а так – я від’їдався.

“Морпєх” був педантичним і вимогливим, тож задовбував усіх і усюди – аби нам вчасно підвозили продукти та харчі.

Окреме питання – баня. Особливий привід для щастя – чисте тіло.

Наша баня – це був звичайний бліндаж, викопана яма, там були витяжки, буржуйки, то все було оббито дошками і фольгою.

…Через два дні по моєму приїзду, стався перший масований обстріл нашої позиції. Я реально хрестився. Мені заклинило кулемет, був мороз, я його не ховав, і він мені напевне перемерз.

– Кидай, бери РПК, – крикнув “Полтава”.

Це були перші дні, ми ще не знали і не зорієнтувалися, місця де підлазять “сєпари”.

Після бою командир підбадьорював солдат:

— Ми захищаємо наших, ми на своєму, ми на рідній землі. Ви ще тут будете помідори садити.

Такі палкі спічі реально допомагали.

До наших позицій, по яких вівся вогонь було 500 метрів – і от туди на саме Різдво приїхали київські волонтери. На Валентина, ті дівчати надіслали нам сердечка, а на Великдень – паски, які ми святили вночі.

“Політолог” після обстрілів повчав нас, побратимів. На гражданці, він 22 роки відпрацював у школі, любив ту справу, тож солдати слухали його із захопленням.

— Люди втікають від дійсності. По різному. Але дійсність нікуди не дівається. І вона у нас одна – Батьківщина в небезпеці. Українське суспільство складає іспит. І саме армія є в авангарді рушійних змін, – жестикулював руками “Політолог”. – І ти тут на позиції думаєш про одне: як виконати завдання, зберегти своє життя і вберегти побратима.

Тоді я зрозумів, що на війні психологічний момент і настрой – чи не найважливіше.

Я не раз згадував у ті морозні ночі командира “Батю” з 24-ої в Яворові.

Оті його розповіді, що не треба себе видавати вночі, про режим тиші і маскування, відкрите паління, голосні речі та використання оптики.

Хтось повинен робити цю роботу

– Сьогодні будемо знімати прапор,  – сказав “Кишиньов”.

Це так прозвучало буденно і невимушено. Просто і коротко.

Наш прапор стояв в полі. Це був особливий орієнтир для ворожої артилерії і мінометів. І так, щоб розуміти, то поле повністю прострілювалося із сєпарських позицій.

– Ти не переживай, живемо один раз. Хтось повинен зробити цю роботу. –

Вирішили йти, коли починало темніти. Аби противнику було складніше нас побачити – зір ще не адаптувався, а прилади нічного бачення не можна включати.

“Марко” прикривав нас із автомата. Але відверто, якщо б у той момент сєпарський снайпер був на позиції, він нас б із “Кишиньовом” як в тирі. Йому знадобилися б лічені секунди аби нас дістати.

…Сьогодні я зовсім на інших позиціях. Але ту службу під Попасною згадую, сумую за нею.

І за тими місцевими людьми.

За Лєнкою, з Костянтинівки, яка продавала “балабаси”.

За Альною та Ксюхою, в яких раз на два тижні стригся.

За таксистом Вовчиком, який підвозив з недільного “увальнєнія” на сам початок лісосмуги впритул бойової позиції.

За вівчаркою Смужкою, яка проводила мене, коли я від’їжджав, більше 2.5 кілометрів, і опісля повернулася на бойову позицію.

І за товаришами – “Дубом”, єдиним двох-сотим за 3 місяці на моїй позиції під Попасною. І “Юріком”, якому відірвало пальці на лівій руці.

***************

Для мене армія – це родина. Це сімейні цінності.

Тут я знайшов те, чого мені не вистачало в дитинстві – сімейний затишок.

Ми по різному один до одного ставимося, маємо різні погляди – але ми єдине ціле. Ми – товариші.

Дивимося один на одного перед боєм.

– Ну що – пішли, – встає старший.

Зброю в руки, забуваємо усі сварки і конфузи. Ми єдиний механізм тут, ми неподільні і залежні один від одного. Ми Велика Українська Родина. Ми – Армія.

Тарас Зозулінський

3 412 комментариев

 1. I precisely had to appreciate you again. I do not know what I might have handled without the type of ideas provided by you relating to such subject matter. It seemed to be a depressing dilemma in my opinion, however , taking note of a new specialised style you treated it made me to jump with gladness. I am happy for the information and then expect you know what an amazing job you were providing teaching people through the use of your webpage. I am sure you haven’t met all of us.

 2. Thank you for your own effort on this web page. My mother takes pleasure in conducting investigations and it is simple to grasp why. All of us notice all concerning the dynamic means you convey great secrets via the website and as well as increase response from some other people about this area while our favorite simple princess is starting to learn a lot of things. Have fun with the remaining portion of the year. You are always performing a very good job.

 3. I definitely wanted to write down a brief comment in order to say thanks to you for those awesome steps you are sharing at this site. My time consuming internet research has now been compensated with reputable tips to exchange with my family. I ‘d mention that many of us visitors actually are undeniably fortunate to exist in a fantastic website with many awesome professionals with helpful advice. I feel extremely blessed to have encountered your web site and look forward to so many more enjoyable times reading here. Thanks a lot once more for a lot of things.

 4. Thanks a lot for providing individuals with such a splendid opportunity to read critical reviews from this blog. It is usually so useful and as well , jam-packed with fun for me personally and my office mates to visit your web site the equivalent of three times per week to find out the latest issues you have got. And definitely, I am at all times contented concerning the impressive principles you serve. Certain 4 tips in this article are truly the best we’ve had.

 5. I am glad for writing to make you know what a great experience my cousin’s daughter found reading your web site. She discovered plenty of pieces, with the inclusion of what it is like to possess an ideal teaching heart to make others completely learn about selected advanced things. You actually exceeded visitors’ expected results. Many thanks for distributing those useful, trustworthy, explanatory as well as cool guidance on this topic to Evelyn.

 6. I needed to draft you this very little observation to be able to say thank you once again regarding the stunning concepts you’ve provided on this site. This has been strangely open-handed with you giving openly just what many people would have offered as an e book to earn some cash for themselves, principally considering that you might well have done it if you desired. These tactics likewise served to provide a easy way to recognize that other people online have similar keenness much like mine to know the truth somewhat more on the subject of this issue. I know there are many more fun opportunities in the future for individuals that scan your site.

 7. I am glad for writing to let you be aware of what a fantastic discovery our princess went through going through the blog. She noticed lots of things, most notably what it is like to possess an excellent teaching mood to get many people without problems understand specified advanced subject areas. You truly surpassed our own desires. Thanks for displaying these helpful, safe, edifying and as well as unique guidance on this topic to Lizeth.

 8. I needed to create you that bit of note to help thank you so much over again for your personal superb strategies you’ve documented here. This has been surprisingly open-handed with people like you giving without restraint just what a lot of folks would’ve distributed as an e book to help with making some money for themselves, most importantly considering the fact that you might have tried it in the event you considered necessary. Those techniques also worked to provide a fantastic way to recognize that other people have the identical zeal similar to my very own to grasp more on the subject of this matter. Certainly there are thousands of more pleasurable occasions in the future for many who discover your blog.

 9. I needed to create you this very small note to help thank you so much as before with the stunning tips you have shown on this page. It was simply pretty open-handed with you to supply openly precisely what many people could have offered for sale as an e book to help with making some dough on their own, chiefly given that you might have done it if you considered necessary. The tips additionally served to become a great way to understand that the rest have the identical eagerness really like my own to grasp good deal more with regard to this issue. I am certain there are thousands of more pleasant sessions ahead for many who view your site.

 10. I’m commenting to let you understand of the cool discovery my cousin’s child developed checking your blog. She realized so many things, not to mention what it’s like to have an excellent giving nature to get the rest just fully grasp several very confusing topics. You truly exceeded her expectations. Thank you for rendering those beneficial, trusted, informative and even easy thoughts on your topic to Mary.

 11. I intended to draft you this little bit of remark so as to say thanks once again for your personal remarkable secrets you’ve contributed on this site. This has been so shockingly open-handed with people like you to allow unreservedly precisely what a lot of folks could have made available for an electronic book to make some bucks on their own, primarily since you could have done it if you ever desired. The ideas likewise served to be the fantastic way to know that the rest have the same interest like my very own to realize significantly more regarding this condition. I know there are millions of more pleasurable periods ahead for folks who looked over your blog.

 12. Thanks so much for providing individuals with remarkably special opportunity to read articles and blog posts from this blog. It is often so sweet and stuffed with fun for me and my office co-workers to search the blog not less than three times a week to see the newest issues you have. Of course, I am also at all times pleased with all the special information you serve. Some 3 facts in this posting are certainly the best we have all ever had.

 13. Thanks for all your effort on this web site. My mum enjoys managing research and it’s really easy to understand why. Many of us notice all regarding the lively method you offer helpful guides via your website and invigorate response from other individuals on this concept so our favorite simple princess is undoubtedly being taught a great deal. Have fun with the rest of the year. Your doing a powerful job.

 14. I truly wanted to send a quick word so as to thank you for all the superb tricks you are showing on this site. My time consuming internet lookup has now been recognized with brilliant ideas to share with my pals. I would assume that most of us visitors are rather blessed to live in a good website with so many awesome professionals with helpful solutions. I feel somewhat privileged to have seen the webpages and look forward to some more fabulous times reading here. Thanks again for everything.

 15. I precisely wished to thank you very much all over again. I’m not certain what I would have carried out without the entire tactics documented by you regarding my question. It has been an absolute horrifying setting in my position, however , noticing this expert approach you handled the issue made me to leap for contentment. Extremely grateful for the service as well as sincerely hope you are aware of a powerful job you happen to be accomplishing educating many people via a web site. Probably you’ve never got to know all of us.

 16. I definitely wanted to send a brief note to express gratitude to you for all of the awesome tips you are showing here. My rather long internet research has at the end of the day been paid with beneficial concept to write about with my company. I ‘d express that many of us readers actually are quite fortunate to exist in a magnificent community with so many outstanding people with useful tips and hints. I feel very much happy to have used the website page and look forward to some more brilliant moments reading here. Thanks once again for a lot of things.

 17. I as well as my friends appeared to be examining the best procedures from the blog and so unexpectedly I had a terrible suspicion I never thanked the website owner for them. My guys had been as a result stimulated to read through all of them and now have seriously been having fun with those things. Thank you for indeed being indeed helpful and then for finding this sort of really good things most people are really wanting to be aware of. My sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

 18. My wife and i were absolutely fortunate that Emmanuel could complete his survey from your ideas he received using your web pages. It is now and again perplexing to simply always be freely giving hints others may have been making money from. We really recognize we need you to give thanks to for that. The most important illustrations you made, the simple blog navigation, the relationships your site aid to promote — it’s most incredible, and it’s letting our son and the family consider that this matter is pleasurable, and that’s extremely indispensable. Thanks for everything!

 19. Thank you a lot for giving everyone an exceptionally memorable opportunity to check tips from this web site. It’s always very useful and also packed with a great time for me and my office friends to visit the blog not less than 3 times in 7 days to see the newest issues you have got. And indeed, I am just certainly happy concerning the effective opinions served by you. Certain 3 tips in this post are undoubtedly the most beneficial we have all had.

 20. I would like to get across my admiration for your kind-heartedness for people that should have assistance with this one theme. Your special dedication to passing the message throughout appeared to be amazingly informative and has all the time made regular people just like me to get to their objectives. Your personal valuable guideline entails a whole lot to me and extremely more to my peers. Thanks a lot; from all of us.

 21. I wish to express appreciation to this writer for bailing me out of such a instance. Right after researching through the world wide web and finding basics which were not helpful, I was thinking my life was done. Being alive without the presence of solutions to the issues you have fixed by way of your main guideline is a critical case, as well as the ones that would have negatively damaged my entire career if I had not encountered your blog post. Your actual competence and kindness in playing with everything was helpful. I’m not sure what I would have done if I had not come upon such a stuff like this. I am able to at this point look ahead to my future. Thanks for your time very much for this professional and result oriented guide. I will not hesitate to endorse your blog to any individual who ought to have guidance on this situation.

 22. My husband and i got really peaceful when Ervin managed to complete his analysis from the precious recommendations he obtained while using the weblog. It’s not at all simplistic just to be giving out secrets and techniques which usually the others might have been trying to sell. We see we have got you to appreciate for that. All the illustrations you’ve made, the easy website navigation, the relationships you aid to promote — it’s got many great, and it is letting our son in addition to the family know that that concept is exciting, and that’s wonderfully mandatory. Thanks for everything!

 23. I simply wanted to say thanks yet again. I am not sure the things that I would have gone through in the absence of the actual creative concepts shared by you over such industry. This was a very troublesome scenario in my view, but discovering a new professional strategy you resolved it took me to jump for delight. Now i’m thankful for the support and thus trust you know what an amazing job you were accomplishing training men and women with the aid of a web site. Most likely you haven’t encountered any of us.

 24. My spouse and i have been absolutely delighted when Emmanuel could finish up his research using the precious recommendations he gained from your own web site. It’s not at all simplistic to simply be freely giving secrets and techniques that many some others may have been selling. So we fully understand we have got the website owner to give thanks to because of that. All of the illustrations you’ve made, the simple website menu, the friendships you aid to promote — it’s many astounding, and it is facilitating our son in addition to us reason why the article is entertaining, and that’s extremely mandatory. Many thanks for all the pieces!

 25. I precisely had to appreciate you again. I do not know the things I would’ve carried out in the absence of the entire suggestions revealed by you regarding that problem. It absolutely was a very scary matter in my opinion, but noticing the specialized approach you handled the issue forced me to leap for joy. Now i’m thankful for your advice and in addition hope that you find out what a great job you have been putting in educating people via your webblog. Most likely you haven’t encountered any of us.

 26. I would like to show some thanks to you for bailing me out of this particular situation. Right after researching through the search engines and meeting ways that were not helpful, I figured my life was over. Existing minus the approaches to the difficulties you’ve resolved by means of the article is a critical case, as well as the ones which might have negatively affected my career if I hadn’t discovered your blog post. That understanding and kindness in controlling all things was very useful. I don’t know what I would have done if I had not come upon such a stuff like this. It’s possible to now relish my future. Thanks a lot so much for your professional and effective guide. I won’t hesitate to recommend your site to any individual who desires assistance about this topic.

 27. I wish to convey my appreciation for your kindness in support of people who must have help on your area of interest. Your very own commitment to passing the message along turned out to be incredibly practical and has all the time made people just like me to arrive at their targets. Your amazing valuable suggestions means a great deal to me and substantially more to my peers. Thank you; from each one of us.

 28. I wanted to compose you that very little note to finally say thank you the moment again for your unique opinions you’ve documented above. It’s simply seriously open-handed of you to grant publicly all a few people could possibly have supplied as an e-book to help make some dough on their own, notably given that you might have done it in case you considered necessary. Those pointers additionally acted to be the great way to be sure that the rest have the identical eagerness like my personal own to know lots more on the topic of this problem. I’m certain there are some more pleasant occasions in the future for folks who examine your website.

 29. I am glad for commenting to let you know of the incredible discovery my friend’s girl developed going through your site. She picked up some details, which include how it is like to possess an ideal helping nature to make men and women quite simply know just exactly a variety of very confusing issues. You really exceeded readers’ desires. I appreciate you for imparting the insightful, dependable, revealing and fun thoughts on the topic to Ethel.

 30. Thank you a lot for giving everyone an exceptionally breathtaking opportunity to read articles and blog posts from this web site. It can be very brilliant and stuffed with fun for me personally and my office colleagues to search your blog at least thrice in one week to find out the fresh items you will have. And indeed, I am just certainly motivated with your outstanding creative ideas you give. Certain 2 tips in this post are undoubtedly the very best we have had.

 31. I wish to show some appreciation to the writer just for bailing me out of this particular setting. Right after browsing throughout the online world and coming across tricks which were not powerful, I was thinking my entire life was done. Being alive without the approaches to the difficulties you have sorted out by way of your article is a crucial case, and the ones that could have in a negative way affected my entire career if I had not come across the blog. Your actual expertise and kindness in handling every aspect was valuable. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a subject like this. I’m able to now look ahead to my future. Thank you so much for the expert and effective guide. I won’t hesitate to recommend the blog to anybody who wants and needs recommendations on this situation.

 32. My spouse and i have been really contented Emmanuel managed to do his analysis through your precious recommendations he gained from your very own web site. It is now and again perplexing just to happen to be giving away secrets and techniques that people today could have been trying to sell. We acknowledge we now have the writer to give thanks to because of that. The specific illustrations you’ve made, the straightforward website menu, the friendships your site aid to promote — it’s many fabulous, and it’s really making our son and the family reason why the article is thrilling, which is certainly unbelievably indispensable. Many thanks for the whole lot!

 33. My spouse and i ended up being so relieved when Ervin could carry out his preliminary research because of the precious recommendations he discovered while using the blog. It’s not at all simplistic just to happen to be giving for free methods that men and women could have been trying to sell. And we all see we now have the website owner to give thanks to because of that. Those illustrations you made, the straightforward website navigation, the friendships you make it possible to engender — it’s all extraordinary, and it’s assisting our son and the family feel that that content is cool, and that is tremendously pressing. Many thanks for all the pieces!

 34. Thanks a lot for giving everyone such a nice chance to read articles and blog posts from this blog. It is always very amazing and as well , stuffed with a great time for me personally and my office peers to search your site a minimum of 3 times weekly to see the newest issues you have. And definitely, I am usually motivated with your brilliant things you give. Certain 4 areas on this page are honestly the most impressive I have ever had.

 35. I simply needed to say thanks all over again. I do not know the things that I would’ve tried in the absence of the creative concepts revealed by you directly on this question. Previously it was a daunting case in my opinion, however , noticing a new skilled style you managed that made me to weep over contentment. Extremely thankful for your support and in addition trust you recognize what a powerful job your are accomplishing educating some other people with the aid of a web site. Probably you’ve never come across all of us.

 36. A lot of thanks for each of your effort on this web page. Gloria take interest in managing research and it’s really easy to see why. My partner and i know all regarding the compelling medium you make vital tips and hints via your website and therefore welcome participation from other people on that issue so our girl is understanding a lot of things. Take pleasure in the rest of the new year. You’re the one performing a wonderful job.

 37. I must voice my passion for your kind-heartedness supporting people that require guidance on your field. Your personal commitment to passing the message up and down appeared to be extraordinarily productive and have regularly enabled most people just like me to attain their ambitions. Your personal insightful instruction indicates so much a person like me and substantially more to my office workers. Warm regards; from all of us.

 38. A lot of thanks for your entire effort on this blog. Debby really loves managing investigations and it’s really simple to grasp why. A number of us notice all concerning the powerful manner you create both interesting and useful strategies on this web site and in addition cause response from some others on that point and my simple princess is without a doubt learning a whole lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You have been conducting a really great job.

 39. 812333 129645Possible require all types of led tourdates with some other fancy car applications. A lot of also offer historic packs and other requires to order take into your lending center, and for a holiday in upstate New York. ??? 603225

 40. Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily memorable chance to read critical reviews from this site. It can be so pleasant and as well , stuffed with fun for me personally and my office friends to search your website really 3 times per week to read through the fresh tips you will have. And lastly, we are actually amazed with your astonishing advice served by you. Selected two tips in this article are indeed the finest I have ever had.

 41. My wife and i ended up being joyous that Emmanuel managed to round up his analysis because of the ideas he made out of your weblog. It is now and again perplexing just to choose to be offering points other folks have been selling. Therefore we consider we have got the website owner to thank for that. Most of the explanations you have made, the easy website menu, the friendships you assist to create — it is many fantastic, and it’s really facilitating our son and us feel that that situation is interesting, and that is quite serious. Thank you for everything!

 42. I have to get across my affection for your generosity giving support to folks that have the need for guidance on this one niche. Your special dedication to getting the solution all through has been surprisingly beneficial and have regularly enabled regular people much like me to reach their goals. The insightful tutorial signifies a whole lot to me and somewhat more to my mates. Thank you; from all of us.

 43. Thanks for your own effort on this web site. Gloria really loves setting aside time for investigations and it’s obvious why. We hear all relating to the powerful way you produce both useful and interesting techniques on the web site and as well recommend response from others on that subject matter while my princess has been starting to learn a great deal. Take pleasure in the rest of the new year. Your doing a really good job.

 44. I wish to express appreciation to you for bailing me out of such a trouble. Just after searching through the online world and finding things that were not powerful, I thought my entire life was done. Being alive minus the solutions to the problems you’ve solved by way of your good guideline is a crucial case, as well as ones that would have negatively affected my career if I had not discovered your website. Your own expertise and kindness in taking care of every part was very useful. I don’t know what I would’ve done if I had not come across such a point like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thanks a lot very much for this expert and amazing help. I won’t be reluctant to endorse the website to anyone who should get direction on this matter.

 45. I not to mention my buddies happened to be following the nice key points located on your site and so immediately I got a terrible suspicion I had not thanked the blog owner for them. All of the young boys had been as a consequence joyful to learn all of them and have in fact been making the most of them. I appreciate you for simply being very thoughtful and then for deciding upon this sort of incredibly good resources millions of individuals are really desirous to know about. Our sincere regret for not saying thanks to you sooner.

 46. I must convey my gratitude for your kind-heartedness in support of men and women who really need assistance with that concept. Your personal dedication to passing the message all-around had become surprisingly advantageous and has constantly empowered men and women like me to reach their ambitions. Your own valuable suggestions denotes much a person like me and somewhat more to my office workers. Best wishes; from all of us.

 47. Thanks a lot for giving everyone remarkably remarkable chance to read in detail from here. It’s usually very pleasant and also jam-packed with amusement for me and my office acquaintances to visit your site no less than thrice a week to study the fresh things you have. And indeed, I’m also always impressed for the awesome inspiring ideas you give. Certain 3 tips in this post are honestly the most impressive I have had.

 48. I wish to express my passion for your kindness for individuals who require assistance with in this area. Your personal dedication to passing the message across has been quite beneficial and have in most cases helped those just like me to achieve their targets. Your amazing invaluable useful information implies much to me and even further to my office workers. With thanks; from each one of us.

 49. Needed to put you the very small note so as to thank you so much as before for all the stunning guidelines you have shown in this article. It has been simply tremendously generous with you to supply unhampered all that numerous people could possibly have supplied for an e book in order to make some cash for themselves, especially considering that you might well have done it if you ever decided. These creative ideas as well acted to become fantastic way to recognize that some people have the identical zeal really like my very own to find out significantly more in respect of this condition. I believe there are several more fun instances ahead for those who check out your blog post.

 50. I wish to show my appreciation to this writer for rescuing me from this crisis. As a result of searching through the search engines and getting concepts which were not beneficial, I assumed my life was over. Being alive without the strategies to the issues you have resolved by way of the site is a critical case, and those which could have badly damaged my entire career if I hadn’t discovered your web page. Your actual skills and kindness in taking care of all the things was very helpful. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a point like this. I am able to at this point relish my future. Thanks for your time so much for your impressive and result oriented help. I will not hesitate to endorse your blog post to anyone who needs to have care on this situation.

 51. Thanks so much for providing individuals with remarkably splendid opportunity to read from this web site. It can be so sweet plus full of a lot of fun for me and my office co-workers to visit the blog at minimum three times in 7 days to see the fresh secrets you have got. Not to mention, I am also actually fulfilled with your remarkable tips and hints served by you. Selected 1 facts in this article are particularly the most beneficial we’ve ever had.

 52. I precisely had to appreciate you once again. I do not know what I would have made to happen in the absence of the aspects revealed by you over such a field. It actually was a very frightful problem for me personally, nevertheless being able to see the very specialised form you handled it made me to weep for gladness. I’m grateful for the help and even believe you comprehend what a powerful job you are putting in training people through the use of your website. Most likely you haven’t encountered all of us.

 53. I precisely needed to thank you very much yet again. I’m not certain the things that I might have sorted out without the ways revealed by you on such a problem. It has been a very terrifying crisis in my circumstances, nevertheless witnessing this specialized avenue you resolved that took me to jump for contentment. Extremely thankful for your support and thus wish you know what an amazing job you are undertaking instructing the rest using a blog. Probably you haven’t got to know all of us.

 54. Thank you a lot for giving everyone such a marvellous opportunity to read articles and blog posts from this web site. It really is so ideal and full of amusement for me and my office mates to visit the blog at minimum three times a week to read through the new secrets you have got. And of course, I am just always fascinated considering the remarkable points served by you. Some 2 points in this article are essentially the finest we’ve had.

 55. It’s really a nice and useful piece of info. I am happy that you simply shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 56. Read our in-depth iPhone XS Max review
  Read our hands-on iPhone XR review
  link
  Read our hands-on Apple Watch 4 review
  iPhone XS price and release date
  iPhone XS

 57. Los Blancos, with captain Sergio Ramos suspended after deliberately collecting a yellow card in the first leg, had been looking to build on a slender 2-1 lead from that game in Amsterdam and stay on course for a potential fourth straight European triumph.

  However, after Raphael Varane’s header rattled the crossbar, Ajax raced into an early lead through Hakim Ziyech before Dusan Tadic set up David Neres for a second in the 18th minute.
  tinyurl
  Real Madrid were forced into two changes when Lucas Vazquez and Vinicius Junior went off injured, with substitute Gareth Bale hitting the post just before half-time.

  Ajax looked to have put the tie to bed when Tadic swept in a brilliant third goal just after the hour — which was eventually given following an extensive Video Assistant Referee review to check if the ball had gone out of play in the build-up.

 58. Inter Rapid Wien live score (and video online live stream*) starts on 21.2.2019. at 20:00 UTC time at San Siro/Giuseppe Meazza stadium, Milan, Italy in UEFA Europa League, Knockout stage — Europe. Here on SofaScore livescore you can find all Inter vs Rapid Wien previous results sorted by their H2H matches. Links to Inter vs. Rapid Wien video highlights are collected in the Media tab for the most popular matches as soon as video appear on video hosting sites like Youtube or Dailymotion. We’re not responsible for any video content, please contact video file owners or hosters for any legal complaints tinyurl.

 59. I had this page saved some time before but my PC crashed. I have since gotten a new one and it took me a while to come across this! I also in fact like the design though.

 60. Hands down, Apples app store wins by a mile. Its a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but Im not sure Id want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case. Technically, colitis disease is an inflammation of the colon.

 61. I like the valuable information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite certain I will learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!
  buy usa kamagra — kamagrainus.com — buy kamagra oral
  Jelly (kamagrainus.Com)

 62. Theresa May says she has secured «legally binding» changes to her Brexit deal, a day ahead of MPs voting on it.

  But European Commission President Jean-Claude Juncker» warned if the deal was voted down there was «no third chance».

  They spoke at a joint press conference in Strasbourg after a late meeting.